*Povinná vojenská služba*

Blogy KarolVy *Povinná vojenská služba*
NAPSAL(A) KarolVy 26.10.2017 | 13:26:25 |
Setkávám se s názory, že by měla být zavedena znovu PVS.

Naskytují se mi 3 otázky:
1) Jaké parametry by měly být pro odvedení?
2) Co by bylo, kdyby někdo prostě nechtěl?
3) Jak byste chtěli donutit dnešní mladé lidi?

Jaká je vaše odpověď? Napadají vás nějaké další otázky?

Můj názor:
1) Parametry
Žijeme ve zemi rovnoprávnosti žen a mužů, ačkoli se to někomu může nelíbit, někdo může dokonce i nesouhlasit. Pořád jsou tady skupiny diskriminující jedno, či druhé pohlaví. Při zavedení PVS (ZVS) by se naskytl problém, kdo všechno by měl jít na PVS. Ke konci roku 2016 dle statistik 18 letých bylo 91 866. V poměru 44 811 žen a 47 055 mužů.
Zavedl-li by se odvod pouze mužů, garantuji vám, že by se vzbouřilo prezidenství feministek. Feminismus není pouze o ženách, je to i o mužích.
Zavedl-li by se odvod všech, mužu i žen, kam byste chtěli uskladnit 80 000 lidí, pokud bychom uvážili 12 000 lidí s modrou kartou. Většina kasáren byla zdemolována, přestavěna, využita jinak, a i kdyby se tedy našlo místo a peníze, dokáže si někdo představit, jaká vlna nenávisti by se zvedla?

2) Odmítnutí
Další otázka je, co když by člověk nechtěl. Zavřeli by ho? V dnešní době? V době kdy je svoboda? To by byl další hřebíček do rakve. Navíc další peníze a kam by zavřeli tu polovinu, která by prostě nešla?

3) Donucení
Nucením, omezením svobody, vyhrožováním? 18 letých lidí je okolo 90 000, ale pokud uvážíme další ročníky, kterých by se to týkalo, dejme tomu 16-21 let, těch už není tak málo.

Já osobně jsem nic takového nezažila a povinné bych to úplně nechtěla. Naopak při zpopularizování, dobrovolnou formou, například dvoutýdenní výcvikový kurz - pro začátečníky, pokročilé atd., by se z toho mohlo stát zajímavá zážitková událost pro mladé, i starší. Myslím, že něco takového i je, ale nenašla jsem o tom moc informací.

Děkuji, pokud se zapojíte do diskuze a podělíte se se mnou o váš názor. Určitě bych ráda slyšela odpovědi na tyto tři otázky a klidně i nějaké otázky a pojednání navíc.

Zdroje:
https://www.czso.cz/csu/czso/vekove-slozeni-obyvatelstva-2016
Pro hodnocení se musíte přihlásit
1 |
KarolVy | TOP09
27.10.2017 | 23:06:28
Děkuji za příspěvky do diskuze, jsem ráda, že se moje názory i shodují s ostatními.
O aktivní záloze jsem četla, pro mladé lidi je to velmi špatně podané. Působí to na ně tak, že když se přihlásí, mají závazek.
V rámci středních škol by to nebyl špatný nápad. Na střední jsme jeli na sportovní kurz ve druhém ročníku, tak kdyby místo toho se školy přihlásily do "vojenského programu", ve kterém se místo na "sporťák" jelo na zábavně podaný vojenský výcvik pro úplné začátečníky, navíc jsme za to platili 3000 kč, takže peníze by taky mohli vyjít.
Revan | TOP09
27.10.2017 | 18:12:14
Znovu zavedení základní vojenské služby je spíše téma, na které dobře slyší konzervativní voliči. Podporovatelé často argumentují tím, že to zlepší bojeschopnost naší armády, či snad zintenzivní výchovu mladých delikventů.

Při podrobnějším rozboru ale zjistíme, že negativa základní vojenské služby mnohonásobně převažují. Jednak je to ona efektivita armády. Již dávno nejsme v 20. století a počet rekrutů (manpower) nerozhoduje téměř o ničem. Dnes jsou potřeba inženýři, piloti, řidiči, technici, zdravotníci a speciálně cvičené jednotky. Archaická armádní struktura, která vyžadovala početné rozmístění jednotek v co nejširším poli dnes již neplatí. Kvalita převažuje kvantitu.

Dále to jsou finance. Jak jste zmínila, nejsou prostory. Přes 80 000 lidí je potřeba někam umístit, ubytovat, krmit je, starat se o jejich základní (a v dnešní společnosti i rozšířené) potřeby. Musela by se pro ně nakoupit technika, někde sehnat obrovský počet instruktorů, kuchařů, uklízečů. etc. V dnešní době určitě není vhodný čas na takovém řádění ve státním rozpočtu. Bylo by to neúnosné.

Pokud někdo chce do armády, tak tu pro něj je skvělá možnost aktivních záloh. Tento systém je více, než dostačující. Dnes povinná vojenská služba nepřipadá příliš v úvahu.

Ohledně příspěvku. Otázky a jejich následné odpovědi jsou zpracovány velmi výstižně. Z mé strany nelze jinak, než souhlasit.

PS: Možnost výcviku, o němž jste nenalezla dostatek informací pude pravděpodobně ona aktivní záloha (http://www.acr.army.cz/aktivni-zaloha-6831/)
Jiří Mynář | TOP09
27.10.2017 | 14:14:44
Můj názor o PVSV aktuálním postavení České Republiky není potřeba zavádět PVS. Jsme členy NATO a EU ,které nám zaručují mír v evropě i u nás. S ideou 2. týdeního kurzu plně souhlasím. Jednalo by se o základny ,které by mohly být v rámci středních škol. Učelem by bylo seznámit mladé lidi se základy a oslovení potencionálních uchazečů.

Zavedení poviné vojenské služby může být pro hodně lidí určitě negativní zkušenost a hlavně po finanční stránce dalším velkým břemenem pro státní pokladnu.Myslím že v dnešním Česku nemá cenu někoho násilně nutit do PVS. Kurz v podobě několika týdnů je daleko vhodnější z hlediska financí a také daleko učelnějši než násilně dlouhá PVS. Za těch pár týdnů se dokáže rozpoznat ,který člověk by se byl schopen a ochoten stát profesionálním vojákem. Nemá cenu investovat finance do lidí ,kteří mají vůči armádě negativní postoj či nebudou schopni nikdy využít schopností ,které nabyli v PVS.
KarolVy | TOP09
26.10.2017 | 15:20:05
Neberu lidem názory, proto to píšu, abych se dozvěděla i o jiných názorech z hledisek ostatních stran.

S tím potrestáním si myslím, že to není možné, protože by se musela navýšit kapacita věznic. A za nějakou dobu by došlo k dalšímu cinkání na náměstí.Jinak děkuji za reakci.
Jiří Makovský | KSČM
26.10.2017 | 14:26:02
Vážená slečno KAROLVY

Doufám, že moje argumenty přijemte jako konstruktivní a věcné.

Zahájení povinné vojenské přípravy je základní předpoklad udržení si maximální samostatnosti vůči okolnímu světu. Po neodvratném vystoupení z NATO a EU můžeme být pod velkým tlakem, který nemůžeme odvrátit jinak než vojensky.

Ano, kdo by nešel, byl by potrestán. Vlast je víc než jedinec.

Ženy nemají být v armádě. Ale s přihlédnutím k moderním sociálním postojům samozřejmě plně chápu možnosti, které chce rovnoprávná žena z lidu zkoušet využít.

S pozdravem,

Makovský
1 |