Jak udělat politiku pro mladé?

Blogy Majkl Jak udělat politiku pro mladé?
NAPSAL(A) Majkl 12.10.2017 | 22:47:58 |
Do voleb nezbývá moc času, kampaně jdou do finále. V průběhu předvolebních bojů světlo světa spatřilo dost témat, které se zdály, že budou mít stěžejní dopad na výsledky. Než však jeden mrknul, téma bylo pohřbeno a na scénu se dostalo zase jiné. Myslím, že otázka vztahu MLADÝCH a POLITIKY se však nesla povědomím celou dobu a dosud neumřela.

Tento vztah je z mého pohledu paradoxní. Politologové tvrdí (a kroky jednotlivých stran to potvrzují), že mladý volič je pro kampaně takřka nepoužitelný. Snadno mění názory a účast u voleb je taky strašně malá např. oproti důchodcům. Z tohohle pohledu se stranám nevyplatí do mladých "investovat svoje síly". Na stranu druhou jsme však mohli slýchat nářek všechn, jak se mladí o politiku nezajímají, je jim úplně ukradená a když už jsou osvícení a k volbách přijít chtějí, tak zase neví koho. Nabízí se otázka, jestli má tohle řešení?

Já vidím jednu možnou cestu, u které však není vůbec jisté, že bude úspěšná. Myslím, že by v tomto mohly hrát roli školy a další platformy, které mají reálný dopad na lidi. Co je ale důležité, tak by to mělo být v období mezi volbami. Pokud systematicky se nám mladým budou představovat dopady, které politika má, bude větší šance na jejich zapojení. Pokud si uvědomí, že volby nejsou o tom, komu to hodím a ten pak bude "brát velké peníze", ale že tím můžu určit svůj osud a směřování země do budoucna. A že jsme to právě my mladí, které v této zemi budeme trávit následující desítky let a bylo by tak od nás maximálně nezodpovědné, nechat za nás rozhodovat jiné...

Věřím, že pokud by se tato myšlenka dostala k mladé generaci, mohla by to být cesta k úspěchu. Bude to však cesta na dlouhou trať a s nejistým výsledkem a tak se nemůžeme divit, že málo kdo má odvahu do toho jít...

Pokud se však do toho někdo pustí, bude mít můj maximální obdiv a uznání...

Těším se na vaše reakce

Majkl
Pro hodnocení se musíte přihlásit
1 |
|
14.10.2017 | 21:20:45
Souhlasím s tím, že hlavní a možná jedinou cestou je vzdělání. Nevím jeslti to nutně bude doménou škol.
Jinak pěkně sepsaný názor. (y)
Jiří Vojáček | Piráti
13.10.2017 | 16:14:40
O politice by se mělo mluvit na školách. Nechat mladé diskutovat, vysvětlit jim systém, popsat jim, co všechno politika ovlivňuje. A ať se vyjádří. Buďto je to zaujme, nebo ne.

Obecně samozřejmě souhlasím.
1 |