Rostoucí ceny potravin

Blogy Jabr Rostoucí ceny potravin
NAPSAL(A) Jabr 30.10.2017 | 20:09:55 |
Jistě jsme si všichni všimli, že cena másla atakuje 60 Kč a cena vajec letí vzhůru. Měl jsem tu možnost navštívit sousední státy. Například v Německu, kde berou v průměru trojnásobné platy než v ČR, mají ceny másla pod 2 eury.

Bohužel je spousta lidí, kteří si prostě 250g kostku másla nemohou dovolit. Nedokáži si vysvětlit, že jsou ceny těchto základních potravin tak vysoké. Pomohlo by snížení DPH? Je v rostoucí ekonomice vhodné držet základní sazbu daně z přidané hodnoty na 21 % a snížené sazby udržovat po 10 a 15 %? Myslím si, že by bylo vhodné DPH na nějakou dobu zase snížit. Sice se tím nevyřeší problém vysoké ceny másla, ale je to dobrý krok ke snaze zlevnění. Nejlepší variantou by bylo snížit základní sazbu DPH z 21 % na 15 % a první sníženou sazbu 15 % nahradit sazbou 10 % a druhou sníženoub sazbu 10 % sloučit s I. sníženou sazbou.

Bohužel ceny potravin a služeb míří vzhůru. Naopak platy zůstávají už několik let neměnné. Platy státních zaměstnanců sice mírně stoupají. Platy v soukromých sektorech však svou podobu nemění.

Doufejme, že se ceny základních potravin a služeb opět vrátí do normálu, a nebo se snad konečně začnou zvyšovat mzdy.
Pro hodnocení se musíte přihlásit
1 |
|
31.10.2017 | 08:37:23
několik poznámek:
- rostou-li platy, rostou náklady pro život, tedy i ceny potravin
- psali o tom, jinačejší znalci, než jsem já - vybijete-li krávy na příkaz EU a dostanece DOTACE za vybití krav, zákonitě po snížení množství kraviček a zvýšenému zájmu o máslo, musí dojít k tomu, že prostě máslo nebude, je-li něčeho málo, bude to dražší, kdyby se EU nesr... nemíchala do takových věcí jako je křivost banánů nebo množství krav, bylo by na světě líp...
1 |