VODA

Obrázek k: VODA
NAPSAL(A) Josef Trojánek 30.08.2018 | 12:25:16 |
Vody ubývá, za 60 let na tom můžeme být jako vnitrozemí Chorvatska.

Mění se nám klima, máme víc sucha a méně mrazu. V našich studnách je jen polovina vody, co měly naše babičky. Kvůli suchu je málo krmiva pro zvířata. Zemědělci musejí posílat dobytek na jatka mnohem častěji. Tlačí se k nám nové rostliny i živočichové, kteří jsou na sucho zvyklí, říká v DVTV Apel profesor geoinformatiky Vít Voženílek z Univerzity Palackého.Možná řešení nedostatku vody, jsou jak uvedl pan Voženílek, je zabraňování plýtvání a znečišťování vody.

Já vám zde napíšu další možná řešení, jak zabránit tak rychlému ubývání vody.

Sázení ovocných stromů nebo například Vrby - takové stromy nasávají hodně vody ke kořenům a tím udržují v zemi dostatek vody, například i pro ostatní rostliny, nebo do studny.

Pokud si chete postavit barák, garáž či nějaké obydlí, snažte se stavět na již zastavěné ploše a zbytečně nezastavovat volnou půdu. Je to sice dražší, ale je to investice do budoucnosti.

Myjte auto užitkovou vodou, jen tam kde ji recyklují ( filtrují k dalšímu použití ). S tím společné je i používání šamponů a dalších chemických přípravků na auto. Pro přírodu je lepší když auto umyjete pouze čitou vodou, třeba pod větším tlakem.

Sázení zahradních kytek do země, snažte se nepoužívat květináče tam, kde nejsou důležité.

Zalévání zahrady vodou ze studny, ale jen večer, aby se voda stačila vsáknout hluboko do země. A něco i zpátky do studny.

A znovu, nemyjte auto na trávníku, ale jen v myčkách k tomu určených ( nejlépe tam kde vodu filtrují k dalšímu používání ).

Pokud máte obrovký pozemek, nejlépe louku, kudy teče potok, pokuste se vytvořit tam rybník či nějaké mokřady. Toto platí hlavně pro Stát a příslušné úřady, nevím jestli je dovoleno si na vlastním pozemku vytvořit rybník bez obýhání úřadů.

Jsou tam i maličkosti... Když nemusíte, nejezděte autem, využívejte Hromadnou Dopravu či MHD, nebo jezděte na Kole... na WC splachujte menším množstvím vody, nejlépe užitkovou či děšťovou vodou.

Když prší, snažte se vodu zadržovat v nádržích a poté s tou vodou zálévejte trávník, stromy a další... až večer po západu slunce. Ta voda se neodpaří tak rychle a navíc zadržíte dostatek vody na horší časy, kdy dlouhodobě nezaprší. Navíc vám to ušetří finance za vodu z kohoutku a ještě budete mít zelenou zahradu.

Sanžte se vybudovat si Studnu, ne všude to jde a ne všude to má smysl. Studna totiž udrží odtékající podzemní vodu v zemi. Navíc vodou ze studny můžete zalévat zahradu, splachovat záchod... někdo vodu ze studny používá jako pitnou vodu a má jí jako jediný zdroj vody v domácnosti. Vždy tomu tak bylo a nikomu se nic nestalo.

Chce to zalesňovat, již zalesněné plochy. Tedy vysazovat nové stromy, mezi staré.
Ty staré se po suchých obdobých nedokáží bránit například proti kůrovci. Takže jsou často napadány. Ty mladé se proti kůrovci ubrání, ale nedokáží natáhnout tolik vody, kolik potřebují. To jim v již zalesněném lese pomohou staré stromy, které vodu vytáhnou i k těm mladým stromům. Ty vyrostou zdravé.

Na polých posledních 10 let vídáme snad jen řepku, kukuřici a pšenici... Tyto plodiny půdu vysávají tak, že tam za pár let již nebude možné něco vypěstovat. Ta půda vyschne a už se sama znovu nezačne zavlažovat. Jakoby "umře"... Chce to častěji střídat plodiny... Hlavně Brambory, řepu ( na cukr, nikoliv na olej do PHM ), slunečnice, jahody, cukety, dýně a další...

Osobně bych nechtěl zažít výstavbu Přehrad, ale pokud chceme zadržovat velké množství vody, nebo se ubránit velkému množství vody, tak jsou přehrady NUTNOST!!!...

Co může dělat stát s našimi daněmi pro záchranu vody v krajině ?

-Financování hydrogeologických průzkumů
-Financování čištění vodních zdrojů
- Umělé zdražování vody, tam kde se nejvíce plýtvá, aby se neplýtvalo ( obecně jsou to obrovská města, v ČR to nebude nutnost, možná v Praze )

A jak vy pomáháte řešit nedostatek vody ?

Zdroj:

https://video.aktualne.cz/dvtv/vody-ubyva-za-60-let-na-tom-muzeme-byt-jako-vnitrozemi-chorv/r~c8affe62ab5911e8b3e20cc47ab5f122/?utm_source=centrumHP&utm_medium=dynamicleadbox&utm_content=default&utm_term=position-3&utm_campaign=OverrideDynamiclead


Plus :

https://video.aktualne.cz/dvtv/hladomory-a-epidemie-o-blizici-klimaticke-katastrofe-v-cesku/r~0c64cf14f19311e898daac1f6b220ee8/
Pro hodnocení se musíte přihlásit
1 |
Perun | ODS
07.09.2018 | 19:54:16
1 |