Budoucnost EU

Blogy KarelKancik Budoucnost EU
NAPSAL(A) KarelKancik 17.12.2017 | 11:15:49 |
Budoucnost je otevřená a možností, jaké budou dějiny 21. století v Evropě je nekonečně mnoho. Určitě ne jen dvě, jak napsal v diskusi o budoucnosti EU jeden kolega z ANO:

Dne 16.12.2017 19:02:10 Daniel Mikeska /ANO/ napsal:
Nemusí se nám to líbit, ale možnosti tzv. "reformy EU" o které všichni vášnivě hovoří jsou v zásadě jenom dvě. Jedna možnost je úplná federalizace se všemi pro i proti. Chápu, že toto řešení není především u nás příliš populární, ale tohle by mohlo fungovat. Neříkám, že by byli všichni spokojení, ale v principu by to mohlo fungovat. Druhá možnost je návrat cca 30 let zpět někam do zlomu kdy se tehdejší EHS transformovalo v EU, zapomenout na veškerou politicko-sociální integraci a stavět čistě na zóně volného obchodu a pohybu. Opět má to své klady i zápory, ale v principu to může fungovat. Ten kočkopes, který tady byl (i za částečné naší účasti) právě za těch posledních 30 let postupně vytvořen nemůže fungovat nikdy. Často svádíme na "Brusel" něco v čem nemá EU vůbec žádné kompetence a vyčítáme jí, že v těchto věcech nekoná (pokud nemá kompetence, tak ona ovšem ani konat nemůže). Na druhou stranu zase EU vyčítáme, že v některých věcech koná až moc a měli by konat spíše členské státy (tyto kompetence jsou ale naopak často už přeneseny na orgány EU a má tedy konat ona a né jednotlivé státy). K tomu všemu přidejme ještě celé nastavení orgánů EU, které jsou vnímány jako úplně održené od reality (často oprávně)... A v tomto stavu se má běžný občan vyznat a rozumět tomu, to je prostě nemožné...

Proto je nutná kontrola politika občanem - přímo. Politik, který neplní politický program, nebo koná naprosto nekompetentně by měl být přímo odvolatelný a samozřejmě čelní představitelé by měli být přímo volení. Kdo má potom právo na to rozhodovat, kam se stát, potažmo celé uskupení států posune? Jedině občané v referendu, právě například o tom, jestli to v EU balíme, a začínáme znovu od roku 1989, nebo jestli se vrhneme do nějaké federalizace nebo vymyslíme nějaká nová řešení.

EU každopádně je dneska gigantická drahá byrokratická mašinérie, kterou tvoří lidé, kteří budou už vždycky konat jen tak, aby nepřišli o své vysoké příjmy, kteří se za každou cenu chtějí udržet u moci, kteří při tom často vůbec nebyli nikým zvoleni - jako třeba Evropská komise. U některých politických stran se mi opravdu zdá, že ta jejich proevropská politika je jen eufemistické označení pro přisátí se k velkým příjmům, snobským radovánkám, ke kterým se jinak člověk těžko dostane a především úžasné příležitosti dosáhnout vysokých funkcí ve státních institucích a při tom nemít žádnou zodpovědnost a potřebu invence, protože všechno přijde samo od sebe z Bruselu.

Euro-idealista dneska označuje jako nácka euro-realistu. V institucích EU se ale odehrává nechutný mocenský boj, jako v každém superstátě, nedělejme si iluze, že se dneska ještě někdo řídí nějakými ušlechtilými myšlenkami o spojování národů. Ti větší si od určité doby v rámci EU zase můžou vydupat výhody oproti těm menším.

Myslím, že Česká republika, ale i Slovensko (se kterým bychom na rozdíl od jiných evropských států skutečně mohli zase vytvořit fungující federaci) nebo Maďarsko a Rakousko by měli včas opustit EU, pokud si to obyvatelé většinově přejí, a rozšířit řady států EFTA (Lichtenštejnsko, Švýcarsko, Norsko, Island), kde funguje volný pohyb osob, zboží, kapitálu a služeb, společná rozhodnutí se dějí konsensuálně a jde to i bez ideologické omáčky.

Jinak EU nemusí mít s obranou Evropy (jako kontinentu) skoro nic společného - to je další uměle vytvářený mýtus ke strašení neposlušných: "Bez Bruselu si z vás udělá Putin nádivku do pirožek!" NATO je na rozdíl od EU relativně funkční, ale je možné jej reformovat, protože to je čistě vojenská aliance. Pochopitelně vysílání vojáků z jednotlivých zemí na mise by se mělo dít, jen pokud k těmto misím dostane NATO mandát Rady bezpečnosti OSN. "Bez EU zase budete stát fronty na hranicích," řvou hystericky uctívači EU. Ale Schengenská smlouva může fungovat zcela samostatně. Stejně tak třeba měnové unie nebo zóny, kde platí společná jednotná pravidla pro prodej slanečků... Evropská unie by měla být jen prostředkem, jak snadno a efektivně mezi sebou komunikovat. K tomu, abych se kamarádil s Rakoušanem, Bulharem nebo Britem nepotřebuji dotace od eurofederalistických svazáků z Bruselu! Svět je ještě pořád vcelku normální, a na světě je nejlepší jeho pestrost a že existuje velké množství alternativ.
Pro hodnocení se musíte přihlásit