Insolvence

Blogy Tomáš Brzák Insolvence
NAPSAL(A) Tomáš Brzák 16.11.2017 | 13:05:57 |
Nasekáme dluhy, bankrot nás zachrání. Nejedná se o vtip, ale o tvrdou realitu insolvenčního zákona - neboli oddlužení, či osobní bankrot. Existují případy, kdy subjekt požádá o oddlužení den poté, co si vezme poslední půjčku.
Jednoduše řečeno, jedná se o příživnický trend. Například, v roce 2015 bylo vyhověno 87 procentům žádostí. V praxi to vypadá asi takhle. Dlužník využívá především půjčkám, kde nemusí ručit svým majetkem (kdyby ručil, byl by jeho majetek odebrán). Osobní bankrot může vyhlásil tehdy, pokud jeho závazky jsou 30 dní po splatnosti. Nastává insolvenční řízení a zkoumaní všech závazků za účasti věřitelů. Soud bývá velice benevolentní a shovívavý. Stačí výpověď nebo přiznání, dlužníka svěřit odborníkovi (např. právník), který to zpracuje. Uvádí se tam přiznání všech závazků k věřiteli, sepsání majetku, důvod jeho zadlužení a jeho pracovní vztahy.
V nejlepším případě, dlužník splatí jen 30 % a věřitel musí svou pohledávku z větší části odepsat. Někteří s tím, proto začali kalkulovat předem a při poskytnutí půjčky, ihned inkasují odměnu, či jinou platbu a do samotného oddlužení pak přihlašují vedle samotného dluhu i vysoké smluvní pokuty. Poté se mu vyměří splátkový kalendář na 5 let, kdy by měl vést, takzvaně "skromný život" a vrátit svůj živ. Mnoho z nich má pak pracovní úvazek načerno, aby nemuseli odvádět splátky.
Abych pořád jen nepolemizoval o této problematice, vím i o jednom případu z mého okolí. Znal jsem člověka, který zasvětil život společnicím, gamblingu a bujarým večírkům. Jeho dluh se vyšplhal do milionů a měl závazek vůči 13 věřitelům. Využil možnosti oddlužení a po dobře zpracované výpovědi s pomocí právníka, mu bylo v insolvenčním řízení vyhověno.
Nevím, zda tento přístup je sociální, v takové záležitosti by se měly věci prozkoumat, určitě zjednodušit a zpřísnit. Sám jsem dnes nahlédl do zákona 182/2006 Sb. a čtu ho ještě teď.
Proč musí odpovědně pracující lidé, doplácet na takové příživníky? Máte někdo z Vás podvědomí o někom, komu insolvence opravdu pomohla?
Budu rád i za otevření diskuze na toto téma. Pokud mám někde špatné vyjádření, budu rád za vaši opravu. Za mě politické okénko bez obalu.
Pro hodnocení se musíte přihlásit
1 |
Tomáš Brzák | Piráti
16.11.2017 | 19:05:39
Má přijít nový upravující zákon. Tak uvidíme.
Josef Trojánek | Svobodní
16.11.2017 | 18:23:45
Ona insolvence je celkem drahá záležitost pro stát... Kdybychom dlužníkům nařídili splatit během 5ti let 30%, s tím že když vynechá, tak se to prodlouží na 6let a na 50%... takové sankce by byly přísné a lidi by to třeba začali platit. Jde o to že to stát jinak zaplatí za ně, těm věřitelům... nebo se pletu a věřitelé přijdou o své peníze ? Asi ne... Stát to za dlužníky musí zaplatit.
1 |