Velká návštěva soudruhů z Číny

Blogy Jacub Velká návštěva soudruhů z Číny
NAPSAL(A) Jacub 19.11.2017 | 17:50:00 |
Je to trochu starší záležitost, ale myslím že stále aktuální.

28. března 2016 do České republiky zavítali „soudruzi“ z ČLR, byl svědkem dění tohoto dne, na který nezapomenu do konce života. Dění jsem v rámci možností studenta (nebo žáka chcete-li) střední školy sledoval a skutečně jsem nevěřil svým očím. To co se zde tehdy dělo, mě uráží a děsí dodnes.

Jak jsem již zmínil, tak v březnu 2016, navštívil ČR čínský prezident Si Ťin-pching. Já tedy osobně tohoto muže za prezidenta moc nepovažuji, a to z důvodů, které jsou snad všem jasné. Všichni přeci víme, jaký politický režim „funguje“ v Číně. Ale já jsem chtěl mluvit o tom co se zde dělo při té návštěvě. A dělo se následující; Náš pan prezident se, se svým čínským protějškem přivítal na letišti Václava Havla. Ta fotka, na které spolu bok po boku kráčejí, ve mě vyvolává velmi rozporuplné pocity. Což je jedna z těch věcí, na které nezapomenu. A tím chci říci to, že jsme se snad vrátili do dob, kdy zde vládli komunisté srpem a kladivem? Protože ať si Zemanovi příznivci říkají, co chtějí, tak to jednoduše vypadalo.

Nesmíme zapomínat také, na střety podporovatelů návštěvy čínské delegace a jejích odpůrců, jež se pokoušeli vyvěsit tibetské vlajky. Například, to že podle prohlášení ministerstva vnitra, nesměla být vlajka umístěna v okně, protože by se za ní mohl skrývat odstřelovač. Jednaly by ale složky, které právě spadají pod jurisdikci ministerstva vnitra stejně, pokud by tam byla umístěna vlajka čínská? Osobně o tom dost pochybuji. Ale vraťme se k samotným střetům protestujících a podporujících. Protože tito lidé, vypadali jako nastrčené figurky, bůh ví odkud. Kteří se podle všeho i napadali s protestujícími, jež hrdě drželi tibetské vlajky. A rovněž transparenty, s Václavem Havlem a Dalajlámou. Ovšem i zde nejspíše je úloha bezpečnostních složek rozporuplná. Jejich úkolem by snad mělo být jen držet je od sebe a případně zatknout někoho, kdo porušil zákon. Nikoliv Trestat někoho, za vyjadřování svých názorů. A později se vymlouvat na to, že byli bezpečnostním rizikem. Asi chtěli říct rizikem, že by konečně v Číně prohlédnul někdo vlivný. Což by sice stejně nemělo význam, ale stálo by za to alespoň zkusit. Zkrátka ale je třeba jednání policie bylo tehdy nevhodné, v zemi jako je ta naše.
To jak se zde chovali naši čelní představitelé, snad ani nelze slušně česky okomentovat. To jak se zde „klaněli“ čínské delegaci, bylo opravdu krajně nevhodné pro zemi, s naší politikou orientací. I když, všimli jste si, jak se někde naši politici obracejí spíše k východu? Je to vskutku děsivé, že ano. Jak si pan prezident, nejspíše na truc, že jej stále nepřijali v bílém domě, stále častěji „vyjíždí na výlety“ do Moskvy a Pekingu. Je třeba pozdravit cara Vladimíra Vladimíroviče a soudruhy z Čínské lidové republiky. A to jak zde Sobotkova vláda po celé čtyři roky, tak trochu zaváděla socialismus?

Nicméně jsem se opět odklonil od tématu. Ale jsem přesvědčen, že jsou to podstatná fakta, a že bylo mou povinností, toto zmínit.

Dalším smutným faktem je, že ministr vnitra nebyl schopen nijak vysvětlit konání bezpečnostních složek. I přesto, že se o to pokoušel a vypracoval na to nikoliv zprávu, ale rovnou řádnou esej, za jejíž délku by se nemusel stydět ani kdejaký esejista, či spisovatel románů. Pokud jde ale o obsah, jak bych to řekl... Inu, škoda slov. A také času, jež by bylo možné využít podstatně lépe, než hořekováním nad absolutní nekompetentností některých lidí, jež se momentálně stále nacházejí na velmi vysokých postech. Sobotkova vláda sice jak to vypadá, brzy skončí, ale zjevně jsme se vůbec, jako voliči, nepoučili.

Rovněž mi utkvěl v paměti vskutku krásný „výstup“ nebo spíše „skok“ do pana Kalouska až za hradbu z policistů. Pan předseda Kalousek zde stál v čele demonstrantů, i když jeho konání bylo tradičně trochu za hranou a málokdo tomu uvěří. Snad jen tedy skalní příznivci. Nicméně je však třeba dodat, že nám chybí osobnost, která by ztělesňovala právě boj za lidská práva. A rovněž boj za státy, jež si jednoznačně zaslouží suverenitu. Ať už si Čínští soudruzi, říkají, co chtějí.

Vskutku zajímavé byly ale i postoje (některých) členů vládní koalice. Zatímco hnutí ANO potichu podporovalo „soudruhy“ z ČSSD, tak členové KDU-ČSL naopak vcelku nahlas odsoudili toto chování a apelovali na hodnoty, jichž je potřeba se držet. Nicméně to je však asi to jediné podstatné, co tato strana ve vládě udělala. Ale o tom zase jindy.
Těmito řádky jsem chtěl ale říci, že nesouhlasím s chováním vládních představitelů, v čele nyní již s končícím předsedou vlády panem Sobotkou a prezidentem Zemanem, jež tehdy, nikoliv poprvé, rehabilitoval komunistický režim, a který snad už také odejde do politického důchodu. Opravdu jsem tehdy nevěděl, co si o tom mám vlastně myslet. Tedy krom toho, že za svobodu, demokratické zřízení, lidská práva a suverenitu zemí je třeba bojovat. Ale poslední volby ukázaly, že občany této země, to stejně moc nezajímá. Ale některým bych tímto tvrzením křivdil, jelikož někteří z nich před pár týdny svou volbou ukázali, že jim to naopak jedno není. A to znamená, že ještě stále nějakou naději máme.
Pro hodnocení se musíte přihlásit
1 |
Dominik Škrba | KSČM
19.11.2017 | 22:48:10
K Tibetu než začal spadat pod Čínu se vyjadřovat teď nebudu, to je na delší elaborát, vzhledem k ukrutnostem, které se tam děli.

Tady autora děsí a uráží, že náš prezident není správně pro západní a navštěvuje i ČLR či Rusko. Přitom oboje, zvláště ČLR, by mohlo být pro naší ekonomiku dobré. Přitom návštěvy prezidenta ČLR na západ jsou docela běžné, třeba návštěva Velké Británie. Mě spíš děsí, jak děláme z Ruska zbytečného nepřítele a z USA dobráky a obránce míru, když mají na kontě víc zničených zemí a jejich provokace RF neberou konce.

A je celkově blbost zabouchávat si dveře na jednu či druhou stranu. A když autor má takový strach z Ruska a Číny, tak doufám, že se odpojí od plynu (jelikož ten pochází většinou z Ruska) a nenakupuje Čínské věci.
1 |