tzv czexit a referendum o vystoupení z EU

Blogy Jaroslav Hendrich tzv czexit a referendum o vystoupení z EU
Obrázek k: tzv czexit a referendum o vystoupení z EU
NAPSAL(A) Jaroslav Hendrich 15.10.2017 | 00:20:12 |
Myslím, že se dá s jistotou konstatovat, že vztahy nás jako ČR s EU, jsou příliš komplikované na to, aby jim mohl běžný řadový občan rozumět. Nechápejte mě zle. Netvrdím, že občané jsou hloupí a neuvědomělí. Myslím si však, že když se ani odborníci s jistotou neumí shodnout, jestli je vystoupení z evropské unie dobrý krok nebo ne, jak se pak můžou rozhodnout řadoví voliči?

Mám pocit, že spousta politiků, médií a "odborníků" považuje odchod z EU jako všelék, na všechny neduhy, kterýma naše země trpí. Otázka bezpečnosti? Odejděme z EU a nebudou k nám moci migranti. Hospodářství? Odejděme z EU a nebudeme muset poslochat co máme pěstovat! Nekvalitní potraviny v obchodech? Taky za to může EU. Odborníci se dokonce ani neshodnou, zda-li dáváme víc my do EU, nebo EU do nás.

Pochopitelně, odchod z EU neřeší otázku volného pohybu osob, to češí Shengenská dohoda. Fungují odděleně. A EU nerozhoduje plně o tom co budeme pěstovat. EU dávno upustila od dotací na biopaliva, která upřednostňovala pěstování řepky olejky. To že se jí česko stále nevzdalo proto není vina EU. A nekvalitní potraviny nám sem nedováží kamióny bruselu.

EU je prezentována jako strašák. Ačkoli tomu tak podle mého názoru úplně není. Já jsem proevropan. Především proto, že Česko jen s těží získá ve světě takovou suverenitu samotné, jako ji má co by díl evropské unie. Také je to první uskupení po velmi dlouhé době, jehož součástí jsme dobrovolně. To tady dlouho nebylo. Nakonec, i staří římané věděli, že pokud vytvoří impérium, v němž budou vzájemě ochraňováni všichní občané impéria i z té nejzapadlejší provincie, pak budou mít větší šanci ve světě.

Dnes se spousta z nás snaží vykličkovat, protože čelí krizi. Řecko je v mínusových číslech, Ukrajina rozpolcena a na člunech připlouvají migranti. Já to vnímám, jako zatěžkávací zkoušku EU. Dnes jsme na řadě my, jako národ, kterého se tyto problémy do jisté míry netýkají. Ale položme si otázku, když vystoupíme a EU se rozpadne, čistě hypoteticky, Rusko ovládne Ukrajinu (to se může klidně stát. Není to jen bujná představivost.) zítra Slovensko.. A kdo tady bude, aby ochránil nás Čechy? Pozítří nám zaklepou na dveře a budeme tady opět jako v 68. Nemusí se to nikdy stát, ale co když ano? Celé dvacáté století bylo jedno překvapení za druhým. Já nechci být překvapen. Nikdy tady nebylo bezpečněji než je teď. A proto jsem proevropan.

A proč nechci referendum? Protože se obávám, že lid není dostatečně informován. A obávám se, že ani být nemůže. Protože kde je pravda, dnes už ví jen málo kdo. Jsou to všechno jen domněnky. Co se stane zítra po tom, co odejdeme z EU nikdo neví. A když se ani největší špičky neshodnou, je podle mě lehkovážné nechat to na lidech, kteří z obrovské části nejeví zájem ani o politiku.
Pro hodnocení se musíte přihlásit