Kriticky, rozumně, svobodně

Blogy Revan Kriticky, rozumně, svobodně
Obrázek k: Kriticky, rozumně, svobodně
NAPSAL(A) Revan 27.10.2017 | 15:50:12 |
Žijeme v době, kdy máme možnost svobodně myslet, podnikat, existovat, podílet se na fungování své země a prezentovat vlastní názory. Před 100 lety existovaly spory, které až do nedávna byly v dnešní době v civilizovaném světě nevídané. Jeden bránil zběsilý absolutismus, druhý se nám snažil vnutit věčnou teokracii, třetí bořil teorii sociálních tříd a čtvrtý se snažil rozvíjet tehdejší nový trend - liberální demokracii.

Nyní, v 21. století, se naše hašteření příliš nezměnilo. Stále jeden druhého chce pošpinit, uškrtit, či zastřelit jen kvůli rozdílnému názoru. V čem je ale rozdíl? Tehdy se byly řešeny otázky úplně jiného rozměru. Jestli zvítězí totalita, či demokracie. Jestli má mít moc v rukou lid, jeho zastupitelé, nebo jednotlivec. Na konci 80. let jsme my Češi již dokázali, že demokracie opravdu zvítězit může, že volení si vlastních zastupitelů není nic dokonalého, ale je to pro nás ten nejlepší systém. Politické rozpory se přenesly do jiné sféry. Místo řešení otázky možné totality, jsme schopni jeden druhého nenávidět kvůli rozdílnému názoru na výši daní, důchodů, zdravotního pojištění, nebo kouření v restauracích. Představitelé liberální demokracie se mohou utlouci kvůli prkotinám a neuvědomují si nově vznikající zlo.

Dne 21. října 2017 se uzavřely volební místnosti a začalo sčítání. Verdikt byl pro mnoho lidí děsivý. Největší dvojicí vítězů se stalo hnutí Akce Nespokojených Občanů Andreje Babiše. Sestavením vlády je tedy pověřen člověk, od kterého nikdo netuší co má čekat. Člověk, který byl před volbami trestně stíhán. Člověk, který je silně podezříván z úzké spolupráce s režimem, který naši zemi beztrestně poškodil a složil na kolena. Andrej Babiš nemá problém měnit názory, což může být zajímavým překvapením, ale i děsivou hrozbou. To ostatně ukáží následující týdny a měsíce.

Bohužel, existuje tu něco horšího a děsivějšího, než strana muže pochybné pověsti. Dvaadvacítku poslaneckých mandátů obsadila strana člověka, který trestně stíhán není, s minulým režimem pravděpodobně nijak nespolupracoval a přesto lže, krade, šíří nenávist a zlobu. Hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury dostala děsivých půl milionu hlasů. Tomio Okamura je již s fungováním na půdě parlamentu České republiky dobře obeznámen. Každý člověk je schopen si svou popularitu nějak zajistit. Již tomu tak bývá, že někdo si jí zajistí právě šířením desinformací, slibováním nemožného, hloupého a nezodpovědného. Nejsme ve středověku, aby se za lhaní trestalo amputací jazyka, ale naneštěstí také nejsme ve společnosti, kde by relativní lež byla brána jako pejorativní pojem.

Pointa tohoto blogu není jiná, než jen další apel. Apel na příslušníky a sympatizanty stran, které stále brání myšlenku liberální demokracie. Neopouštějme vzájemnou kritickou diskusi, to nikdy, ale bojujme společně proti nepravdě, nenávisti dnes a toliko rašícímu plevelu, zvanému populismus. Být svobodný není jednoduché. Svoboda je křehká a nelze od ní jen tak sejít, byť jen dočasně. Musíme jí pěstovat, rozvíjet a bránit. Buďme kritičtí, používejme hlavu a přemýšlejme nad názory ostatních, stejně jednajících lidí. Nejsme v době, kdy je řešení našich problémů křik a revoluce. Tím řešením je rozum.

Užitečné odkazy:
https://www.wikipedia.org/
http://demagog.cz/
http://neovlivni.cz/
https://video.aktualne.cz/dvtv


Mnoho štěstí.

-R.
Pro hodnocení se musíte přihlásit
1 |
|
30.10.2017 | 19:44:52
Demokracie by neměla být takto názorově štěpena, protože je tu především pro všechny demokratické strany a hnutí. Já osobně preferuji vizi jednoho z největších bojovníku za svobodu a demokracii, který byl ve vězeňské cele s Václavem Havlem a to kardinála Dominika Duky. Dle něho je právě pro neohrožení svobodného vývoje společnosti nutná demokracie bez přívlastků.
1 |