MHD zdarma – příklad z Tallinu

Blogy Jan Przybyla MHD zdarma – příklad z Tallinu
Obrázek k: MHD zdarma – příklad z Tallinu
NAPSAL(A) Jan Przybyla 17.10.2017 | 12:01:36 |
Estonské hlavní město Tallin zavedlo v roce 2013 MHD zcela zdarma. Jaké je vyhodnocení tohoto rozhodnutí po třech letech?

Radní Tallinu si novinku vychvalují, na stránkách města zmínili, že město na tom neprodělalo, naopak projekt vydělává přes 20 miliónů eur ročně.

Projekt byl v roce 2013 spuštěn na základě referenda občanů hlavního města, ti vyslovili tomuto projektu důvěru a mohl se tak realizovat i přes kritiků tehdejších oponentů starosty Esgara Savisaara.

V čem je ten chyták?

Aby mohl člověk cestovat MHD zdarma, musí být v hlavní městě registrovaným občanem, město pak dostává přibližně 1000 eur ročně za každého občana. Tyto zisky dokážou pokrýt náklady na provoz sítě MHD a ještě profitovat oněch zmíněných 20 milionů eur ročně.

V čem má projekt slabiny?

Opozici se obávala velkého odlivu přihlášených občanů z menších měst a regionů v Estonsku. Za uplynulé tři roky se v Tallinu přihlásilo 25 tisíc lidí, převážně se jednalo o mladé lidi, kteří v Tallinu již přechodně žili.

Sumář po třech letech?

Radní města Tallin si projekt pochvalují z již zmíněného zisku. V loňském roce proběhl neoficiální průzkum mezi občany Tallinu, 90% občanů hlavního estonského města odpovědělo, že se jim projekt líbí.

Dokázali bychom podobný projekt realizovat také v českých metropolích?
Pro hodnocení se musíte přihlásit
1 |
Jaroslav Hendrich | STAN
17.10.2017 | 16:53:26
Ono je jisté, že se to občanům bude líbit. Věřím že MHD zdarma motivuje lidi, aby více využívali MHD než své osobní prostředky. V důsledku toho jsou pak dopady na životní prostředí menší. Na druhou stranu, 1000 eur ročně na hlavu, to je šílené číslo které hádám putuje ze státní kasy do té městské. Jak k tomu příjdou občané ostatních měst? Pro příklad, kdyby se to zavedlo v praze, pražáci by byli nadšeni. Ostrava by byla naštvaná, že to dotuje a přitom to nevyužívá. Možná by bylo třeba se zeptat v ostatních městech estónska, jak se líb tento projekt jim. To už by nebylo 90%. A to je třeba si uvědomit. Otázkou je, jak by to vypadalo, kdyby se to zavedlo plošně pro celou zemi? Všichni by na tom "vydělali"? Já myslím že né. Města by možná měla větší peníze, ale státu by chyběly. Někde by je musel ukrojit.
1 |