Rozpad současné Evropy a světa je za dveřmi

Blogy Jiří Hráček Rozpad současné Evropy a světa je za dveřmi
Obrázek k: Rozpad současné Evropy a světa je za dveřmi
NAPSAL(A) Jiří Hráček 20.07.2018 | 23:07:12 |
Válka je v určitém momentu neodvratná. Před 1. Světovou válkou také bylo v Evropě dlouhé období mírů. Jenže spory mezi státy a ekonomická stagnace mocností (všichni dopředu zbrojili a tím si zajistily chod ekonomiky), které na to nebyli moc dobře, vedli k neodvratnému střetu. Důsledkem byl rozpad staré feudální Evropy. Dnes je situace podobná.

USA desítky let žijí s udržování válečné výroby a obřího prodeje zbraní. Jenže americká ekonomika je stále v krizi. Miliony Američanů žijí pod hranicí chudoby, celé regiony v podstatě zbankrotovali jako například Detroit a dělnické státy. Veškerý jejich průmysl se přesunul do Číny a tak jim zůstal hlavně ten zbrojařský. Jenže dovoz levnějších zbraní z Asie a Evropy i tento průmysl ohrožuje. Proto Trump nutí státy NATO, aby kupovali americké zbraně a dávali na zbrojení až 4 procenta HDP do roku 2024.

Evropa na tom není o nic líp. Euro je ničím nekrytá dluhová měna, která se stále jen tiskne podle potřeby. Funguje jen díky iracionální důvěře věřitelů. Nejvíce samozřejmě těch německých. Když zkrachovalo Řecko, EU nemohla nechat tuto zemi odejít z eurozóny, protože Německo by na tom prodělalo stovky miliard. Díky tomu EU Řecko stále dotuje a to se nezmění. Podobně špatně je na tom Itálie, Španělsko a Portugalko. Ve všech těchto zemích je obří nezaměstnanost hlavně mladých lidí, kteří odchází do zahraničí. Itálie se stále nevzpamatovala s krize z roku 2008 a teď ji silně ekonomicky, politicky i sociálně ohrožuje migrační krize. Pokud zkrachuje tak to eurozóna už nemusí přežít. Pak ale padne ekonomika Německa, na kterou je silně navázaná ekonomika České republiky. Naše výhoda je, že nemáme euro. To povede k posílení krajní a extrémní pravice a nacionalizaci velké části občanů v jednotlivých státech EU což se už dnes děje. Pak je tu ale Trump a cla na ocel a hliník z EU. Obchodní válka opět přibližuje Evropu k nové krizi. Ani další státy EU na tom nejsou nejlépe. Jen sever se drží dobře. To vše nahrává rozpadu současné Evropy a nové válce. Pokud Trump uvalí nově cla na veškeré čínské zboží dovážené do USA, zaplaví toto zboží Evropu a to ještě více poškodí ekonomiku EU a ČR. Do toho tady máme Rusko a jeho obavy z rozšiřování NATO. I kdyby Trump chtěl být s Putinem zadobře jeho politická opozice z řad demokratů, a části republikánů mu to nedovolí. Naopak bude ho tlačit do další konfrontace.

Celkově se dá říct, že doba je nejistá a kolaps současného rozdělení světa je blízko. Plno lidí přirovnává současný stav k době před 2. Světovou válkou ale to je omyl. Ta situace je o dost podobnější jak jsem už zmínil té z doby před 1. Světovou válkou. K vypuknutí nové velké války za pár let bude stačit jen hloupá záminka, jako byla ta v Sarajevu.
Pro hodnocení se musíte přihlásit
1 |
Perun | ODS
12.08.2018 | 18:28:44
1. Situace pře Velkou válkou byla o mocenském napětí nikoli ekonomickém. Německo chtělo více kolonií a zaručit si získáním dalšího území v Evropě definitivně dominantní post. Francie chtěla zpět ztracená území. VB se chtěla zbavit Německa, které se jí vimklo z rukou. R-U mělo imperiální zájmi na Balkáně, kde mělo své zájmy i osmanské Turecko a carské Rusko. V Africe se přelo Turecko s Itálií atd.

2. USA těží z exportu spotřebního zboží do celého světa, kde ale právě naráží na laciné výrobky z Asie.

3. Trump tlačí na zemně NATO aby konečně plnili alianční dohody, které spřísňuje za to, že tak dlouho žili ostatní z amerických peněz.

4. Situace moderního světa je více podobná s situaci před 2. s. v. z důvodu, že to právě byli ekonomické a společenské problémy, které ji způsobyli.

5. Ikdyž jsou tam některé věci na, kterých by jsme se schodli ohledně situace moderního světa jsou to jen drobné body.
Jiří Hráček | KSČM
04.08.2018 | 12:08:36
Dne 04.08.2018 00:56:37 Doménico napsal(a):
Válka je nevyhnutelná stejně jako v roce 1914..stačí jen rozbušuka,která odstartuje strašlivou válku. Svět je jako sud se střelným prachem.

Staré spory jsou nevyřešené a každá velmoc má své umysly,které bude konat silou.

Co mě osobně nejvíce štve je Eu jako nárazníková zona.. Eu muže hrát přece vlastní " hru" bez usa za zadnem a Rusko nemusí být nutně nepřítel. Starý světový řád je u konce a je na čase ho změnit.
EU je politicky slabá a ekonomicky je to kolonie USA. Vždyť celá západní Evropa je od konce 2. světové války defakto okupovaná Amerikou, která má ve všech státech jako je Francie, Německo, Itálie a další desítky vojenskýých základen a tisíce svých vojáků. Státy EU jsou dávno pod kontrolou Ameriky a nikdy už nebudou suvereně rozhodovat o své budoucnosti.
Doménico | ČSSD
04.08.2018 | 00:56:37
Válka je nevyhnutelná stejně jako v roce 1914..stačí jen rozbušuka,která odstartuje strašlivou válku. Svět je jako sud se střelným prachem.

Staré spory jsou nevyřešené a každá velmoc má své umysly,které bude konat silou.

Co mě osobně nejvíce štve je Eu jako nárazníková zona.. Eu muže hrát přece vlastní " hru" bez usa za zadnem a Rusko nemusí být nutně nepřítel. Starý světový řád je u konce a je na čase ho změnit.
Tommenn711 | Svobodní
28.07.2018 | 10:09:28
Souhlasím. Nejen Evropa, ale celý svět se nachází před pomyslným rozpadem. Důvod? Dle mého je důvodem postupný vznik a růst vlivu nadnárodních firem a korporací. Zatímco moc nadnárodních firem a institucí neustále roste, pozice státu a s tím související vymahatelnost práva slábne (př. aféra Facebooku kvůli poskytování soukromých dat uživatelů firmě Cambridge Analytica a dalším firmám, u nás např. Privatizace OKD, nynější kauza H-systemu nebo Andrej Babiš v politice).

Celosvětový kapitál je již z velké části v rukou pár nejbohatších jednotlivců spíše nežli v rukou jednotlivých států. Obraty některých firem se mnohdy vyrovnají rozpočtu určitého státu.

S tím vším souvisí nerovnoměrné hromadění kapitálu a jen otázkou času, kdy tohle všechno vyeskaluje v konflikt nejen mezinárodní, ale rovněž sociální, který se bude odehrávat uvnitř jednotlivých států.

Válka je nevyhnutelná. Je to lidská přirozenost a bude jí do té doby, dokud lidstvo nedojde do onoho ideálu komunistické společnosti. Kapitalistický způsob se již teď jeví jako neudržitelný a je odsouzen k zániku. Paradoxně nynější celosvětový stav je z velké části zapříčiněn právě kapitalismem, kdy vyrábíme mnohem více, než spotřebujeme, zároveň žijeme ve společnosti, která chce mít za každou cenu co nejvíce materiálních statků a tuhle potřebu systematicky pěstuje i v nás samotných. Prahneme po zisku a divíme se, proč jsou války, bída a chudoba.

Abych byl upřímný myslím si, že poslední velká válka je nevyhnutelná. Svět je neustále s pohybu a neustále se mění, změna je přirozená. Neschvaluji ani nepodporuji válku, ale jak se říká, kdo je připraven není překvapen. Proto by Evropa měla začít zbrojit, připravit se na nadcházející hrozbu války.

Tento systém stejně jako systémy, které tu byly před ním degeneruje a je jen otázkou času, kdy se zhroutí a vystřídá ho nějaký vyšší systém.
Jiří Hráček | KSČM
28.07.2018 | 01:50:35
Dne 28.07.2018 00:48:31 MartinChromec napsal(a):
Válka je vždy neodvratná. Válka je přirozený stav věci. Problémem je, kolik různých druhů válek jsme dnes schopni vést a také je zde problém, že svobodného nevázaného člověka nic nedrží a nespojuje. Kdysi jsme měli svazky panovníků, kteří jeden druhého respektovali jako bohem voleného zástupce lidu a i když se ve velkém zabírala cizí území, tak se nikdy nespochybňovala suverenita národů daných území. Jenomže doba pokročila a jestliu byl někdy člověk v něčem vynalézavý, tak to bylo ve způsobech jak škodit jinému člověku. Tak dnes máme válku ekonomickou, válku studenou(většinou skrze tajné služby), válku propagandistickou, válku poziční a válku masivní(i s využitím silné techniky). Jenomže každá z těch možností má svou výhodu a nevýhodu, proto mají také svůj čas i prostor využití. Pan Trump se domnívá, že svět položí na lopatky pomocí ekonomické války, což se mu fantasticky daří u Evropy, nikoliv však u Ruska a Číny. Změnil strategii. psolední dobou říká, že EU je nepřítel USA(což tu nikdy nebylo, byli jsme sice protiváhou, nikdy však nepřítelem) a říká Evropě, že v případě jakékoli intervence nebude USA jakožto hlavní stát NATO nijak spěchat s obranou, protože kdo by stál o ochranu nepřítele a tím vede Evropu ke znejistění. Zároveň ovšem hraje na všechyn starny tak, aby si Evropa nenašla žádného mocného spojence. Celá tato politická nejistota se ovšem zatím tolik nepromítla do ekonomiky a tak Pan Trump pouze vyčkává, než se tak stane. V případě, že starý kontinent(myšleno Evropa) ztratí celou stabilitu, kterou mu EU určitě nepřinese, tak spadne do klína nějaké velmoci. Na tuto velmoc pak budeme dalších 50 let naprosto závislí a ekonomická válka proti zbytku světa se Panu Trumpovi povede líp, protože je tak 85% šance, že Evropa připadne právě jemu(propaganda USA tu pracuje lépe než ta Ruská). Evropa je velice VELICE cenný kus světa a jestli se bude válčit mezi velmocemi, tak to bude jen o 2 startegické pozice, jením z nich je Evropa a druhým je Blízký(střední) východ.

Na druhou starnu je nutné, abychom si ujasnili halvního agresora blížící se války a ním bdue rozhodně USA(ať už v jejím čele bude kdokoli). Jak zde bylo trefně napsáno, tak USA dává extrémní množství peněz do zbrojení, jestli to náhodou není tím, že prodej zbrabní a zbrojní průmysl tam tvoří až 35% ekonomiky, což ení dobré, dalších 40% ekonomiky Spojených států amerických tvoří BANKY a to i ty, které jsou napojeny skrze investiční fondy na zbytek světa. Banky jako FED a World Bank + Měnový fond a jejich praktiky jsou nejhezčí ukázkou tzv. tojího systému získávání států, na které již dojeli země jako byla venezuela, ale halvně Iráq. Měnová banka co nabízí na až bych skoro řekl lichvářský dluh rozvojovým státům, ketré svou ekonomiku nsatrtují jedině kapitálem z ciziny, který se do daných států nepřeleje, pokud tam není něco cenného. Pokud ano, pak je tato cenná věc(ropa, uhlí, železo, diamanty, lithium atd.) pomocí některé z firem vytunelována do ciziny s minimální náhradou pro danou krajinu a dluhy světové bance zůstanou navěky nesplaceny. V Iráqu se to samé stalo za Saddáma Husajna, ketrý jakožtop dosazený diktátor dostal nabídku, co se neodmítá, on odmítl, tak se ho X-krát pokusili zabít a dosadit jiného diktátora co podobné úmluvy podepíše a když ani to nezabralo, v dějepisu se dočtete jak to celé dopadlo.

Rusko a USA dnes oapkují vývoj z roku 1989, ale na opačných stranách. Tehdy byl ve zbrojení navrchu SSSR a USA je nutilo, aby svou velmi špatnou ekonomiku zatěžovali čím dál větším podílem an zbrojním průmyslu, jenomže díky vstřícnému přístupu Gorbačova a následné neschopnosti Jelcina nebylo SSSR schopné nidke zbraně upaltnit. USA jen udržovalo přirozený odstup, jak v diplomacii tak zbrojírenství, aby v případě války nebyli zas až tak pozadu, zároveň však mohli využít plný ekonomický potenciál. Dnes je to stjné, jen za USA dosaďto Rusko a za SSSR dnešní USA.

Čert vem, že na domácí scéně si Banky a zbrojaři tvoří politickou protiváhu(Republikáni jsou financováni zbrojařskými firmami a demokrati zase mají silnou oporu ve financování bankami), ale v zahraniční politice ve válce získává až 75% procent ekonomiky a v mírovém období je to sotva 35% docelku, což USA očividně nestačí. Co se týče krizí, ketré všechny začali v USA a díky bankám, tak obě velké krize(1929 a 2008) nebyli zapříčiněny neschopností bank, ale chytrým úřadováním FEDU(který si může tisknout peníze) na poli investičních pohledávek a zaškrcením kohoutků, ketré měli zachránit situaci. Po dohodě s jednotlivými bankami zasponzoroval FED finančním balíčkem jen banky GoldMan Sachs a JPM Morgan a naprosto odstřihli banky kokurenční těmto bankám tjk. například baku Lehmann brothers. Pro malý souboj konkurence na vysokých místech dodnes sípe celá Evropa.

Víc než souhalsím se vším, co jste napsal. Jenom je smutné si uvědomit, že 2. sv ětová se vedla kvůli nám a 3. se povede O nás.(a my tam budeme hrát 2. housle i se 4% z HDP daných na armádu)

Souhlasím s vaším názorem. Ten střet na různých úrovních se primárně týká právě USA, Ruska a hlavně Číny. Evropa je v pozici kořisti pro vítěze. Její vnitřní stav jí nic jiného ani neumožňuje. Tento konflikt nebude krátký, naopak může trvat mnoho let. Jeho výsledek ovšem nemusí být takový, jak si ho jeho aktéři představují.

Proč jsem přirovnal současnou dobu k době před 1. Světovou válkou?

Co se týká doby před 1. Světovou válkou. Doba to byla neklidná hlavně z ekonomických a sociálních důvodů, protože na vzestupu bylo dělnické hnutí a díky rozvoji výroby se velmi měnila struktura společnosti. Koloniální mocnosti získávali z Afriky a Asie ohromné zisky. Jenže ty si přivlastňovali průmyslnici a velké firmy. Většina Evropanů žila v chudobě. Na samotném kontinentu rostlo napětí mezi mocnostmi a dlouhé období bez války bylo pro Evropu dost netradiční. Rozpory byli tak hluboké, že zbrojení a příprava na konflikt nešlo zastavit.

Průmyslová revoluce tomu dodala další nečekaný rozměr. A to masovou výrobu. Miliony dělníků pracovali v otřesných podmínkách včetně dětí. Taková situace byla neudržitelná. Válka byla nevyhnutelná, protože jinak by tehdejším feudálním mocnostem hrozil kolaps. Na válce ale vydělala buržoazie a ta po pádu staré Evropy natrvalo svrhla pozůstatky feudální Evropy a chopila se moci.

Dnes opět probíhá nová čtvrtá průmyslová revoluce a globální kapitál je v hluboké krizi, protože nemá už kam expandovat. Čína je skutečně zásadní mocnost a snaha USA ji zastavit nemůže být účinná. Amerika má přes tři sta milionů obyvatel a ekonomiku postavenou hlavně na službách, protože velký průmysl (kromě zbrojního) v ní pomalu zaniká, protože nedokáže konkurovat právě Číně. V této zemi žije přes jednu a půl miliardy lidí, kteří touží po lepším životě. Čína neuvěřitelně roste a s ní, roste i střední třída. Stále je zde plno odlehlých zaostalých oblastí, kam civilizace dosud nepřišla. To Číně zajišťuje obrovské možnosti rozvoje. Díky centrálnímu způsobu vlády kdy KS Číny vše řídí, ale zároveň se chová tvrdě kapitalisticky, se ukazuje, že tento styl vlády v podobě čínského modelu je velmi efektivní, protože nemá žádné mantinely. Investice Číny do Afriky jsou velmi pragmatické. Zatímco Evropa a Amerika se snažila vždy jen rozkrást bohatství svých kolonií. Čína zde buduje infrastrukturu, školy, nemocnice a tím zlepšuje životy místním lidem. Sice to také dělá kvůli nerostným zdrojům Afriky, ale uvědomuje si, že spokojení zaměstnanci v dolech na drahé kovy jsou výkonnější než ti, které se snažím jen ožebračit, tak jak to dělala v minulosti Evropa a Amerika.

Rusko si bude muset vybrat. Buď se nechá zdevastovat Amerikou, nebo uzavře spojenectví s Čínou. Trump se tomu snaží svou nejednoznačnou a útočnou politikou zabránit. Ovšem díky vlastní vnitřní opozici, která vidí v Rusku jen nepřítele, nemůže zajít tak daleko jak to kdysi udělal Nixon v případě Číny, aby ji poštval ještě více proti Sovětskému svazu. Putin a Si Ťin-pching jistě nejsou hloupí a rozumí tomu, o co Trumpovy jde.

Nemyslím si, že lidé dokáží rozpoznat, v jaké se reálně nacházíme době, protože se rozhodují na základně jednoduchých emocí a nedokáží přemýšlet v souvislostech. Mohou mít jen pocit, že je něco špatně. Vzdělání ještě nezaručuje inteligenci a snahu jednat racionálně. Každá zásadní společenská změna vždy prospěje jen úzké vrstvě společnosti, která má zdroje a informace. Ovšem výjimkou byla revoluce v Rusku. Tehdejší buržoazie prohrála a k moci se dostali ti nejchudší. Samozřejmě to skončilo jako v době Francouzské revoluce velkým terorem. Tak ale probíhají a končí všechny první pokusu o zničení starého světa. Tak to dopadne i v době rozvratu EU a USA. Současný západní svět se nachází ve své poslední fázi těsně před kolapsem. Ukazuje na to celá řada faktorů a nedá se to zastavit. Na troskách starého západního světa se pak zrodí něco nového. Trump ani nikdo jiný to zastavit nedokáže a válka tento konec starého světa jen urychlí stejně, jako zničila starou feudální Evropu.
MartinChromec | KDU-ČSL
28.07.2018 | 00:48:31
Válka je vždy neodvratná. Válka je přirozený stav věci. Problémem je, kolik různých druhů válek jsme dnes schopni vést a také je zde problém, že svobodného nevázaného člověka nic nedrží a nespojuje. Kdysi jsme měli svazky panovníků, kteří jeden druhého respektovali jako bohem voleného zástupce lidu a i když se ve velkém zabírala cizí území, tak se nikdy nespochybňovala suverenita národů daných území. Jenomže doba pokročila a jestliu byl někdy člověk v něčem vynalézavý, tak to bylo ve způsobech jak škodit jinému člověku. Tak dnes máme válku ekonomickou, válku studenou(většinou skrze tajné služby), válku propagandistickou, válku poziční a válku masivní(i s využitím silné techniky). Jenomže každá z těch možností má svou výhodu a nevýhodu, proto mají také svůj čas i prostor využití. Pan Trump se domnívá, že svět položí na lopatky pomocí ekonomické války, což se mu fantasticky daří u Evropy, nikoliv však u Ruska a Číny. Změnil strategii. psolední dobou říká, že EU je nepřítel USA(což tu nikdy nebylo, byli jsme sice protiváhou, nikdy však nepřítelem) a říká Evropě, že v případě jakékoli intervence nebude USA jakožto hlavní stát NATO nijak spěchat s obranou, protože kdo by stál o ochranu nepřítele a tím vede Evropu ke znejistění. Zároveň ovšem hraje na všechyn starny tak, aby si Evropa nenašla žádného mocného spojence. Celá tato politická nejistota se ovšem zatím tolik nepromítla do ekonomiky a tak Pan Trump pouze vyčkává, než se tak stane. V případě, že starý kontinent(myšleno Evropa) ztratí celou stabilitu, kterou mu EU určitě nepřinese, tak spadne do klína nějaké velmoci. Na tuto velmoc pak budeme dalších 50 let naprosto závislí a ekonomická válka proti zbytku světa se Panu Trumpovi povede líp, protože je tak 85% šance, že Evropa připadne právě jemu(propaganda USA tu pracuje lépe než ta Ruská). Evropa je velice VELICE cenný kus světa a jestli se bude válčit mezi velmocemi, tak to bude jen o 2 startegické pozice, jením z nich je Evropa a druhým je Blízký(střední) východ.

Na druhou starnu je nutné, abychom si ujasnili halvního agresora blížící se války a ním bdue rozhodně USA(ať už v jejím čele bude kdokoli). Jak zde bylo trefně napsáno, tak USA dává extrémní množství peněz do zbrojení, jestli to náhodou není tím, že prodej zbrabní a zbrojní průmysl tam tvoří až 35% ekonomiky, což ení dobré, dalších 40% ekonomiky Spojených států amerických tvoří BANKY a to i ty, které jsou napojeny skrze investiční fondy na zbytek světa. Banky jako FED a World Bank + Měnový fond a jejich praktiky jsou nejhezčí ukázkou tzv. tojího systému získávání států, na které již dojeli země jako byla venezuela, ale halvně Iráq. Měnová banka co nabízí na až bych skoro řekl lichvářský dluh rozvojovým státům, ketré svou ekonomiku nsatrtují jedině kapitálem z ciziny, který se do daných států nepřeleje, pokud tam není něco cenného. Pokud ano, pak je tato cenná věc(ropa, uhlí, železo, diamanty, lithium atd.) pomocí některé z firem vytunelována do ciziny s minimální náhradou pro danou krajinu a dluhy světové bance zůstanou navěky nesplaceny. V Iráqu se to samé stalo za Saddáma Husajna, ketrý jakožtop dosazený diktátor dostal nabídku, co se neodmítá, on odmítl, tak se ho X-krát pokusili zabít a dosadit jiného diktátora co podobné úmluvy podepíše a když ani to nezabralo, v dějepisu se dočtete jak to celé dopadlo.

Rusko a USA dnes oapkují vývoj z roku 1989, ale na opačných stranách. Tehdy byl ve zbrojení navrchu SSSR a USA je nutilo, aby svou velmi špatnou ekonomiku zatěžovali čím dál větším podílem an zbrojním průmyslu, jenomže díky vstřícnému přístupu Gorbačova a následné neschopnosti Jelcina nebylo SSSR schopné nidke zbraně upaltnit. USA jen udržovalo přirozený odstup, jak v diplomacii tak zbrojírenství, aby v případě války nebyli zas až tak pozadu, zároveň však mohli využít plný ekonomický potenciál. Dnes je to stjné, jen za USA dosaďto Rusko a za SSSR dnešní USA.

Čert vem, že na domácí scéně si Banky a zbrojaři tvoří politickou protiváhu(Republikáni jsou financováni zbrojařskými firmami a demokrati zase mají silnou oporu ve financování bankami), ale v zahraniční politice ve válce získává až 75% procent ekonomiky a v mírovém období je to sotva 35% docelku, což USA očividně nestačí. Co se týče krizí, ketré všechny začali v USA a díky bankám, tak obě velké krize(1929 a 2008) nebyli zapříčiněny neschopností bank, ale chytrým úřadováním FEDU(který si může tisknout peníze) na poli investičních pohledávek a zaškrcením kohoutků, ketré měli zachránit situaci. Po dohodě s jednotlivými bankami zasponzoroval FED finančním balíčkem jen banky GoldMan Sachs a JPM Morgan a naprosto odstřihli banky kokurenční těmto bankám tjk. například baku Lehmann brothers. Pro malý souboj konkurence na vysokých místech dodnes sípe celá Evropa.

Víc než souhalsím se vším, co jste napsal. Jenom je smutné si uvědomit, že 2. sv ětová se vedla kvůli nám a 3. se povede O nás.(a my tam budeme hrát 2. housle i se 4% z HDP daných na armádu)
1 |