Lidovec ♰ | KDU-ČSL
27.12.2018 | 02:29:44
Je nepochybně potřeba stále zlepšovat podmínky v dětských domovech. Skvělé by bylo, kdyby pro děti v takových organizacích byla co největší škála možností rozvoje, kdyby organizace jako Děti v akci navázala spolupráci s dalšími, jako například s Orlem nebo Skautem.
6
Pro hodnocení se musíte přihlásit
Ladislav Samek | KDU-ČSL
20.12.2018 | 20:50:38
L. Samek /KDU-ČSL : nechat veškerá práva rodičům, které se o děti nestarají je stejně špatné jako nechat řídit dítě auto.
14
Pro hodnocení se musíte přihlásit
Ladislav Samek | KDU-ČSL
20.12.2018 | 20:28:12
Ladislav Samek studuje sociální činnost, je ředitelem a zakladatelem organizace Děti v akci a odborník v oblasti sociálně právní ochrany dětí.

Pane Samek co považujete za svůj největší letošní úspěch ?

Asi se to takto nedá říct, protože těch věcí se podařilo myslím opravdu hodně.

Jaké například?

V tomto roce jsem se začal aktivně podílet na přípravě legislativních změn v oblasti dětských domovů , protože těch nedostatků je tam opravdu celá řada a to považuji za úspěch, protože se mi podařilo sejít se osobně s několika řediteli dětských domovů, neziskových organizací a isntitucí, kterých se tato problematika týká a většinou to byla opravdu podmětná diskuze, která vedla k další spolupráci.

Co máte na mysli tím, že těch nedostatků je tam hodně ?

Myslím to tak, jak to říkám a každý, kdo v dětském domově pracuje mi rozumí co tím myslím. Jsou to věci jako kompetence zákonných zástupců, kdy vlastně dochází k tomu, že rodiče, které se o děti vůbec nikdy nestarali či nestarají tak mají na ty děti pořád největší práva a kompetence což bohužel velmi často brzdí práci nejen pedagogům, kteří s dítětem pracují, ale také právě to brzdí v mnoha směrech samotné děti a jejich zájem, který asi evidentně některé rodiče nezajímá.

Rozumím, v čem spočívá Vámi připravovaná legislativní změna?

Tak budu-li hovořit o těch kompetencích zákonných zástupců tak já to vidím asi takto :

v situaci, kdy je dítěti na základě předběžného opatření a soudního rozhodnutí uložena ústavní výchova tak soud by měl mít veškeré podklady k tomu, aby mohl dát jasné stanovisko pro zařízení do kterého je dítě uloženo. A to stanovisko by mělo obsahovat retrospektivní i aktuální popis dění v rodině rodině ze které je dítě odebráno. A to znamená, že soud by měl na základě těchto informací vyhodnotit, zda-li by v některých situacích, kdy je zcela prokazatelné, že zájem o dítě ze strany biologických rodičů byl minimální nebo vůbec žádný , tak jestli by nebylo lepší v podstatě udělit možnost kompetenceschopnosti na ředitele daného ústavu, protože si myslím, že když se o to dítě má starat zodpovědně, tak by mu k tomu měli být umožněny veškeré možnosti ke kvaltiní péči, kterou dítě potřebuje.

Já Vám děkuji za Váš čas a budu se těšit na další rozhovor!

Také Vám děkuji a přeji vše dobré!
-1
Pro hodnocení se musíte přihlásit
1 |