ZALOŽIL
Michal Hájek | 16.10.2018
|
16.10.2018 | 14:26:40
Volby online je určitě cesta dopředu. Ovšem bylo by nutno celé volby velice dobře zabezpečit a tak předejít zneužití.
5
Pro hodnocení se musíte přihlásit
Jan Švestka | TOP09
16.10.2018 | 09:13:28
Když vidím, jak lidé s trvalým bydlištěm na magistrátu celé dva dny nechodí a pak jich najednou volí desítky během hodiny, přijde mi online volba poněkud nebezpečná.
5
Pro hodnocení se musíte přihlásit
Martas | Zelení
15.10.2018 | 10:57:17
Nápad sám o sobě nezní vůbec zle, usnadnilo by to situaci, volební účast by se značně zvýšila, avšak bezpečnostní riziko ovlivňování voleb skrze hackerské útoky je příliš vysoké, proto by se měla idea "volit online", prozatím zamést pod koberec...
5
Pro hodnocení se musíte přihlásit
Lukáš Kvarda | STAN
15.10.2018 | 10:39:34
Dne 12.10.2018 21:20:39 Michal Hájek napsal(a):
Dobry den, jaky je vas nazor na moznost volit online pres internet. Myslim ze v dnesni dobe by to nemuselo byt uplne nerealne. Usetrilo by se za naklady na volebni komise, tisk listku atd. Na druhou stranu provoz zabezpeceneho serveru by asi taky neco stal, a byla by tu moznost sabotovat volby hakerskym utokem. Pres to vse si myslim ze za par let se moznosti takto volit dockame.
Volby online jsou zajímavý nápad, který (stejně jako celý e-government) je jedním ze symbolů moderní doby. Avšak nejprve si položme pár otázek? 1) Jak zabránit hackerským útokům, majících za cíl manipulaci s volbami a jejich výsledky? 2)Jaká varianta elektronických voleb by byla levná a zároveň bezpečná a efektivní? Vyplatí se nám to vůbec? 3)V jakém časovém horizontu takovou volbu zavést a jaká legislativní opatření bude potřeba příjmout? 4)Bude tento systém někdo kontrolovat (aby nedošlo k chybám jak při samotné volbě, tak při sčítání hlasů)? 5)Jak by měl vypadat testovací režim a jak bude vyhodnocen? Bude se při uvedení do provozu pohlížet na výsledky těch testů?
0
Pro hodnocení se musíte přihlásit
Jiří Hráček | KSČM
15.10.2018 | 01:58:21
Volby online by podle mě byli velice nebezpečné a snadno by se dali zfalšovat. Také bych měl obavy o únik osobních údajů a o to kdo jak přesně volil.
6
Pro hodnocení se musíte přihlásit
Dominik Škrba | KSČM
14.10.2018 | 17:46:20
Volby online, krom jiného přinesou zvýšené náklady, protože okrsková volební komise stejně bude muset být. A pak samozřejmě i technické zabezpečení, skrytí IP z které odchází data a další.
2
Pro hodnocení se musíte přihlásit
Josef Trojánek | Svobodní
14.10.2018 | 03:27:57
Dne 12.10.2018 22:58:25 Jiří Vojáček napsal(a):

Dne 12.10.2018 22:18:24 Perun napsal(a):
Bylo dokázáno, že se i kluk dostana do voledního systému (viz. Florida). A jak zánámo o funkčnosti např u lékařů, kteří na to nadávají horem dolem (sekání či vypadnutí sítě), školy, ale i známé EET, které je v každé druhé restauraci zasekané (opět tuna osobních zkušeností).

Vsadim se, že krom bezpečnostních problémů a faktu, že mraky důchodců doteď nemá počítač, by síť stránek s volbamy při vrcholu spadla :)--- Sorry. Mícháte páté přes deváté a moc tomu nerozumíte.

S EET nebo elektronickými recepty to nemá nic společného, tam jsou na jedno připojení z jedné hospody stovky účtenek stovek zákazníků nebo desítek pacientů, kdežto ten proces volby by probíhal u každého doma, na jeho vlastním soukromém připojení, to zaprvé.

Zadruhé, elektronické volby v Americe jsou takový bordel proto, že to mají v každém státu jinak, to u nás nehrozí, u nás jsme schopni to technicky zvládnout bez problémů, když tu realizaci nedostane do ruky nějaký pitomec nebo korupčník.

Zatřetí, hromadný nápor na státní web už je vyzkoušený, v roce 2010 probíhalo (mj.) přes internet sčítání lidu a nebyly s tím problémy. A to těch dat bylo nesrovnatelně víc.

Začtvrté, i když se bude volit přes internet, jistě zůstane možnost jít do volební místnosti s papírovým lístkem.

Když to shrnu: Technicky jsme to schopni zvládnout bez problémů a komu to nevyhovuje, pro toho se nic nezmění. Pozitivem je, že se zvýší participace lidí na rozhodování o budoucnosti státu. Nadto - když se udělá systém na elektronické volby, bude možné ho využít i pro různá referenda od celostátní po obecní úroveň. Dle mého se tak vyrovná nerovnováha v zastupitelské demokracii.

P.S.: Váš návrh volit ve volební místnosti přes tablet je s prominutím píčovina. Vůbec nic to neřeší (stejně budu muset do volební místnosti) a právě tohle by byla úplně stoprocentní cesta k technickým potížím. Viděl jste někdy, kdo zpravidla vysedává v komisích? A dokážete si představit, že tito lidé budou do tabletu instalovat, spravovat a voličům vysvětlovat volební aplikace? Že budou nastavovat v tom tabletu přístup k wifi síti? Že budou řešit výpadky a nefunkčnosti? Nebo bude pro každou místnost vyškolený technik? Je jich cca patnáct tisíc... To asi ne, že. Nerealizovatelné + zcela zbytečné.
Kdo psal o WiFi ? O nějakém komplikovaném systému a dalších hovadinách co zde zmiňujete ? Počítač ve volební místosti zpravidla je. ( když ne tam, tak je na místním úřadě )

Dojít do volební místnosti je nutnost... jinak není jistota toho, kdo volil a zda na to měl právo. Co kdyby rodiče šli třeba na večeři a děti si doma hráli na internetu s volebním webem... a za rodiče zvolili například ČSSD... ? Co pak ? Budou se dohledávat hlasy ? Nebo se bude opakovat hlasování ? Nebo se prostě té straně dva hlasy odečtou ?

Ve volební místnosti se prokazování totožnosti prostě menit nebude... co se týče Techniky... je těžké mít v Tabletu aplikaci, kde dostanete na výběr několik stran a po kliknutí na volbu máte odvoleno ? Ne... stačí tu aplikaci navrhnout a naprogramovat.

Tablety by nesloužili k jiným účelům, než k volbám. Každé město by získalo tolik tabletů, kolik má volebních okrsků/místností... a při každých volbách by se zadal speciální klíč který nahraje data do tabletu sám. Bez internetu.

Aplikace bude ukládat data do tabletu a po sečtení, po skončení voleb Prostě komise přepíše výsledky z tabletu do počítače.... nic těžkého... a v mnoha komisích sedí také lidé do 50ti let, kteří jednoduchou manipulaci s tabletem zvládnou.

Tablet by měl nahradit papíry... jako zastánce Zelených, by jste to měl vy chápat nejlépe.

No zmílil jsem se. Prostě budeme dál kácet stromy na tuny papírů.

Ale pořád lepší, než dělat ze společnosti línou verbež a otevírat cizím státům, hackerům a dalším, další možnosti ovlivňování nebo falšování voleb.
3
Pro hodnocení se musíte přihlásit
Doménico | ČSSD
14.10.2018 | 01:34:22
Dne 13.10.2018 08:01:32 Michal Hájek napsal(a):

Dne 12.10.2018 23:23:51 Doménico napsal(a):
Neni důvod proc ne..bat se utoku je spise panikaření..dnesni systém je "dokonaly".

Sam za sebe by muj nazor byl ne.. protože jen líné lemry nechodi volit. --- dovolil bych si reagovat na vaši výše uvedenou větu. Takže pokud například bydlím v jiném okrese, kraji nebo státě a nemam možnost například kvůli pracovnímu vytížení dojet do místa trvaleho bydliště odvolit, tak jsem líná lemra. prosím nezjednodušujte své závěry a nehažte všechny nevoliče do jednoho pytle. Ano je spousta takových kteří prostě nejdou protože se jim nechce ale je i spousta těch, co by chtěli jít ale prostě nemůžou, a právě pro tyhle lidi by byl online system voleb optimalni.
Svych argumentů se nikdy nevzdavam a vzdy si za nimi budu stát..takze si to vysvetli po svem.ovsem nelze hazet vsechnv do jednoho pytle,ale vzdy je tu mnoho moznosti a cas na volby si musi kazdy najít.

Je to tve svědomí a tva "volba" a prece jen muj nazor ti může být ukradeny jestliže mas svou vlastní pravdu. Od člověka hajici zde top09 bych tohle mozna nečekal. Když clovek sympatizují se silně antikomunistickou stranou nejde volit, tak pak mi vysvětlete smysl dnesni doby. Lide nechtějí vladu jedne strany,ale volit nechtějí..demokracie 21. Století.

Ja osobně od svych 18ti jsem se zucastnil kazde volby..srdce bx mi nedovolilo nejit.
3
Pro hodnocení se musíte přihlásit
MartinChromec | KDU-ČSL
13.10.2018 | 13:20:11
Papir nenahackujes, dokud tomu nebude stejne i s online weby, tak je to nebezpecne a hloupe, nehlede na to, ze jiste casti populace je fungovani pocitace stale vzdalene, takze bychom si museli jeste pockat par let a behem toho bychom museli zaraz platit obe moznosti, takze i nevyhodne.

Myslenka dobra, ale zatim jeste nenastal cas, abychom se o tom mohli smysluplne bavit, takze musime jeste cekat.
0
Pro hodnocení se musíte přihlásit
Dominik Škrba | KSČM
13.10.2018 | 09:07:40
Dne 13.10.2018 08:19:44 Michal Hájek napsal(a):

Co se týče zahraničí, tak tam omezit právo volit na krátkodobé pobyty, kdo delší dobu nežije v Republice nemá ovlivňovat, jak to zde bude vypadat.--- tady už se ovšem dostavame na hranu ustavního zakona o právech občanů, to že mam občanství mi zaručuje krom jiného že mužu svobně volit. pobytem v cizině se mi občanství neruší. Je spousta lidí, kterí např kvůli praci žijí v cizině klidně rok dva a pote se vrací zpět domu. to už není kratkodobý pobyt ale zaroven chtějí třeba ovlinit to , do jaké politicke situace se vrátí. Můžete mi namýtnout že se da volit na ambasadach či zastupitelských uřadech, ovšem někdy je takový výlet na ambasadu či zastup.uřad výletem na den i víc. např v USA.
Vím, musel by se upravit zákon to nepopírám. Rok, dva bych ještě toleroval, hraničním by byly tak 4 roky a více.

Já zde pracuji, platím daně, atd.. a nevím proč by o tom, jak to zde bude vypadat rozhodoval někdo, kdo odešel za prací do zahraničí a je tam více jak ty 4 roky.

To záleží natom zda opravdu volit chce či ne, chtěl pracovat v cizině, nepřekročil určité roky, tak ať se stará.

A opravdu nevím, jak při online volbě zachovat anonymitu, když bude IP PC odkud se přenos uskutečnil.
3
Pro hodnocení se musíte přihlásit
1 | 2 | 3 |