ZALOŽIL
František | 01.11.2017
František | Piráti
01.11.2017 | 13:35:48
Veterináři chtějí omezit nelegální psí množírny. Pomoci mají nová pravidla
Veterináři se snaží bojovat proti nelegálnímu množení psů v Česku. Pomoct by mělo povinné čipování psů i další změny, které ode dneška zavádí novela veterinárního zákona pro chovatele psů i provozovatele útulků.


31. 10. 2017 : VETERINÁŘI CHTĚJÍ OMEZIT NELEGÁLNÍ PSÍ MNOŽÍRNY
Všichni chovatelé musí ode dneška hlásit krajské veterinární správě, pokud chovají více než pět fen starších jednoho roku. Od této povinnosti si veterináři slibují, že by se u nás mohli omezit psí množírny.

„Další změna se potom týká budoucnosti, a to od roku 2020, kdy bude zavedeno povinné čipování psů a povinná evidence a toto čipování bude provázáno s platností vakcinace proti vzteklině,“ řekl pro televizi Prima ředitel Odboru ochrany zdraví a pohody zvířat Petr Šafrán.

Nová pravidla i pro útulky
Kromě chovatelů psů je novela veterinárního zákona zaměřena i na provozovatele útulků. Nově totiž zavádí pojem útulek jako zařízení pro opuštěná a toulavá zvířata a povinnost registrace, aby je mohli veterináři kontrolovat.

„Ono to souvisí, zřizování těch útulku, se zamezením množíren. Protože někdo se vydává za útulek, ale jeho vlastní činnost byla to, že tam množil bezpapírová zvířata, která dál prodával a nabízel je formou, že někde našel ta zvířata a podobně,“ vysvětlil ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semrád.

Problémy pro zájmové chovy
Jenže kromě takovéhoto obchodování se zvířaty u nás existuje i řada zájmových chovů. Tedy lidé, kteří se nalezených pejsků ujmou a starají se o ně jako dobrovolníci. „Pro tyto subjekty, jejichž úmyslem skutečně nebylo tzv. parazitovat na zvířatech nebo si na tom vydělávat nebo někde něco porušovat, pro ty to likvidační bude. Pro ty zareagovat na tato pravidla v horizontu několika týdnů, to tedy jednoduché nebude,“ obává se právnička Zuzana Rennerová.

Tito lidé by se totiž museli registrovat do čtrnácti dnů před zahájením činnosti u krajské veterinární správy. Dále by museli vést provozní řád, všechna zvířata evidovat nebo umožňovat kontroly inspektorů.
0
Pro hodnocení se musíte přihlásit
František | Piráti
30.10.2017 | 23:25:41
PES NIKDY NEPOCHOPÍ PROČ JSTE HO OPUSTILI...
" Milá maminko, milý tatínku.

Dnes jsem umřel. Měli jste mě už dost a odnesli jste mě do útulku. Útulek byl ale přeplněný a nebylo v něm pro mě místo. Nyní ležím v černém igelitovém pytli na skládce. Moje vodítko, které jste tady nechali, nyní dostane nějaký jiný pejsek. Můj obojek byl příliš špinavý, ale paní mi ho sundala ještě před tím, než mě poslala za duhový most.

Mohl jsem být ještě doma, pokud bych nerozžvýkáte tu botu? Nevěděl jsem, co to je, ale bylo to kožené a leželo to na zemi. Jen jsem se hrál, aby mi rychleji utekl čas, který jsem měl strávit bez vás, protože jste mi zapomněli dát hračky.

Mohl jsem být ještě doma, pokud bych byl čistotnější? Když jste mi namočili čenich do toho, co jsem udělal, styděl jsem se, že jsem to vůbec udělal. Je mnoho knih a cvičitelů, kteří by vám ukázali, jak mě naučit ptát se ven.

Mohl bych být ještě doma, pokud bych neměl blešky? Bez přípravku proti blechám jsem ale nevěděl, jak je dostat z kožichu. Nemohl jsem se jich zbavit hlavně pak, jak jste mě nechali ven na dvoře několik dní.

Mohl jsem být stále doma, pokud bych nestéká? Jen jsem Vám chtěl říct, že se bojím ... že se cítím být sám ... že jsem tady ... jsem ZDE! A chci vám být nejlepším přítelem.

Mohl jsem být stále doma, pokud bych vás udělal víc šťastnými? Bitva mě ale nenaučila, jak to mám správně udělat.

Mohl jsem být stále doma, pokud byste si na mě našli více času, starali se o mě a učili mě návykům? Po prvním týdnu jste již na mě přestali dávat pozor a nevěnovali jste se mi, ale já jsem věnoval celý svůj čas čekáním na vaši lásku.

Dnes jsem umřel ...

Sbohem"
0
Pro hodnocení se musíte přihlásit
František | Piráti
30.10.2017 | 20:37:43
Útulek Mělník prosí o pomoc. Alarmující je přeplněná kapacita a nedostatek krmiva!

Tým útulku pro opouštěná zvířata v Mělníku se potýká dlouhodobě s přeplněnou kapacitou. Za poslední měsíc například přijali 32 psů, z toho o 19 z nich, včetně dvou vrhů štěňátek, nemá nikdo zájem a zůstávají v péči útulku. V podstatě denně přijímají opuštěná koťátka v útlém věku, která bez pomoci a dokrmování nemají šanci přežít. V současné době se stav zvířecích svěřenců vyšplhal na 134 zvířat, z nichž je 59 štěkajících, navíc 12 z nich štěněčího věku. Mňoukajících bezdomovců je v útulku 75. Znalce problematiky jistě nepřekvapí, že je mezi nimi 40 koťat. Proto útulek mírně připomíná spíše kojenecký ústav – 16 koťat a 4 štěňátka jsou tak malinká, že vyžadují péči a krmení každé 2 – 3 hodiny!

Pro zvířecí svěřence dochází krmení a rádi by požádali o pomoc. Pro pejsky by uvítali především krmení značky Brit Adult, Sam´S Field Jehněčí s rýží a Calibru Premium. Kočky většinou krmí Nativií či Onatariem. Pro všechna zvířata uvítají i jakékoli konzervy, kapsičky a piškoty, pro kočky ještě navíc kočičí podestýlku, které mají také obrovskou spotřebu (měsíční spotřeba krmiva je přes 900 kg granulí pro psy, u koček se zkrmí měsíčně 120 kg granulí, okolo 1500 kapsiček a použije se přes 1500 litrů kočkolitu).

Pokud byste chtěli přilepšit materiálně štěňátkům a koťátkům, uvítají kvalitní štěněcí krmivo, konzervy a kapsičky, mléko pro odchov štěňat a koťat, savé podložky a papírové ručníky nebo utěrky.

Útulek Mělník, stejně jako mnoho jiných zařízení, přestal krmit svěřená zvířata levnými nekvalitními granulemi ze supermarketů. Důvod je ten, že se pejsci i kočičky dlouhodobě potýkali se zažívacími potížemi a dalšími zdravotními problémy. Někteří psi a naprostá většina koček se do útulku dostává v zoufalém zdravotním stavu a kvalitní strava je v tomto případě nutností, jejich rekonvalescence je samozřejmě pak podstatně kratší a jsou tak rychleji připraveni odejít do nového domova.
2
Pro hodnocení se musíte přihlásit
František | Piráti
30.10.2017 | 20:31:21
pes není zboží na prodej pes není hračka pes je zviře a tvor tym to dávám tu na jevo že zakony nejsou dostačujicí zákon který omezí vydělky touto čiností a zvíšení pokuty pro tyto množitele který dělají to jen na zisku nic vice a psy a kočky trpí a podminky nejsou dostačujicí .

Nekupuj. Adoptuj!, bije sdružení na poplach kvůli přeplněným útulkům

Cílem projektu je přispět k vyřešení kritické situace opuštěných psů a koček v České republice. Přeplněné útulky nemohou poskytovat zvířatům dostatečnou péči, ta pak trpí nedostatkem prostoru a pohybu, často též nekvalitní výživou, nemluvě o psychickém strádání.

Nekupuj. Adoptuj! je tým lidí, kteří by rádi přispěli ke zlepšení kritické situace zvířat bez domovav České republice.Útulky praskají ve švech, zatímco opuštěných psů a koček rychle přibývá. Přitom v útulcích zvířata strádají, ať už stresem, nedostatkem pohybu, či frustrací z chybějícího kontaktu s člověkem.

Letáček, pomocí kterého vysvětlují problematiku kastrace koček a důvod, proč jsou útulky přeplněné.

"My nejsme proti tomu, aby si lidé koupili psa či kočku s průkazem původu – tedy za předpokladu, že bude z ověřené chovatelské stanice. Pokud jsou přesvědčení, že chtějí právě toto plemeno a žádné jiné, je naprosto etické koupit si zvíře s průkazem původu z dobré chovatelské stanice. Pokud však nechtějí investovat, ať si v žádném případě nekupují náhražky toho daného plemene, tedy zvíře bez průkazu třeba na inzerát. Takovou koupí lidé podporují jednak nehumánní obchod se zvířaty a jednak zabírají místo, které by mohlo patřit nějakému zvířeti z útulku. Adopce je krásná věc a v žádném případě není kompromisem," vysvětluje Pavlína Šmucerová z projektu Nekupuj. Adoptuj!

Tým Nekupuj. Adoptuj!se snaží šířit informace, jak postupovat při adopci kočky nebo psa. Vysvětluje mýty panující kolem osvojení zvířat z útulku "Často si lidi například myslí, že když je pes v útulku, asi s ním nebude něco v pořádku. Jenže drtivá většina psů je úplně bezproblémová. Do útulku se dostala jen proto, že například majitel zemřel nebo se už nemohl nebo nechtěl o něj starat," vypočítává.

"Snažíme se bořit i další škodlivé pověry. Věděli jste například, že fenka ani kočka opravdu nemusí mít alespoň jednou za život potomky? A že kastrace má mnoho zdravotníchpřínosů?"

Tým Nekupuj. Adoptuj! patří k Občanskému sdružení Beky, které se rozhodlo spojovat útulky, organizace a jednotlivce pro efektivnější pomoc opuštěným psům a kočkám. S pomocí dalších lidí, kteří se přidali, tu vytvořili několik projektů, které se snaží pomáhat zvířatům, útulkům, ale i lidem. Rádi by se stali centrálou, která by sdružovala lidi a útulky a zlepšovala komunikaci mezi nimi.
2
Pro hodnocení se musíte přihlásit
Perun | ODS
30.10.2017 | 20:31:11
Jejich potírání je nekonečné a proto stejně jako u kužešinovými farmami....zakázané jsou provozovány v otřesných podmínkách nezdanitelné a bez jaké koliv kontroli veterinárních služeb atd....atd... Je třeba jejich existenci právně ošetřit.
0
Pro hodnocení se musíte přihlásit
František | Piráti
30.10.2017 | 20:15:16
Opuštěná zvířata v ohrožení. Spolky na jejich ochranu končí
Končíme, hlásí desítky dobrovolných sdružení, která se starají o opuštěná zvířata. Od listopadu už nebudou splňovat zákonné podmínky, které jsou k této činnosti potřeba. Podle novely veterinárního zákona, která právě začíná platit, se totiž budou moci o zvířata v nouzi postarat jen taková zařízení, která si najdou garanta s veterinárním nebo příbuzným vzděláním. A to dobrovolné spolky nemají.

"Obávám se, že budu muset skončit," říká například Petra Kratochvílová, která se léta stará o nalezené psy z Nového Jičína a nejbližšího okolí. Opuštěná zvířata jí domů vozí dokonce samotní městští strážníci. Město totiž útulek nemá - to Deníku potvrdila i mluvčí úřadu Marie Machková. A zařízení, které stojí v sousední Kopřivnici, bývá často přeplněné.

"Psi jsou tam navíc umístění ve venkovních kotcích, takže pokud strážníci odchytí nějaké štěně v zimě, odvezou ho raději ke mně. Štěně by nemuselo na studeném betonu přežít," říká žena.

Nyní už ale takovou možnost mít nebudou. Zvířata z ulice už bude smět převzít jen takové zařízení, ve kterém působí veterinář či podobně vzdělaný odborník – například veterinární ošetřovatel nebo člověk, který složí kurz organizovaný veterinární fakultou. Útulek bude muset být také zaregistrován na krajské veterinární správě - to aby se v něm mohly konat pravidelné kontroly. K tomu bude potřebovat i vhodné prostory.

Dobrovolné spolky si také budou muset dávat větší pozor, na co pořádají sbírky. Na pouhý provoz spolku už to nepůjde, varuje Zuzana Rennerová - předsedkyně organizace Animaleye, která se zabývá právy zvířat. Podle doporučení ministerstva vnitra už se totiž budou smět peníze vybírat jen na konkrétní účel - například na určitou nemocnou kočku nebo opravu kotců. Na obecnou podporu už to nebude možné. "Je-li u čísla bankovního účtu neziskové organizace uveden zcela konkrétní veřejně prospěšný účel - například pomoc psímu útulku v konkrétní obci nebo na léčbu nemocného zvířete, o veřejnou sbírku se jedná. Pokud však nezisková organizace pouze obecně uvede, že přijímá dary na svůj provoz nebo obecnou podporu svých aktivit, o veřejnou sbírku se nejedná," řekla Rennerová.

V minulosti se totiž množily případy lidí, kteří péči o zvířata jen předstírali. "Peníze, které vybrali, na zvířata vůbec nešly," řekla Rennerová. Podle dosluhujícího ministra zemědělství Mariana Jurečky se proto vedení rezortu rozhodlo dohled nad útulky zpřísnit. "Díky povinné registraci bychom měli konečně vědět, kde jaké útulky jsou a v jakém jsou stavu," vysvětlil Jurečka.

Podle Adély Kroupové ze spolku Můj život s kočkou ale spousta měst žádné útulky nemá. "Některé obce nepodporují dokonce ani kastrační programy, které by bránily dalšímu množení zvířat na ulici," řekla. Spolek se proto nyní rozhodl vytvořit alespoň interaktivní mapu, v rámci které se lidé dozvědí, kam se kvůli nalezenému zvířeti obrátit.
-3
Pro hodnocení se musíte přihlásit
Zdeněk Dizzy | Piráti
30.10.2017 | 20:08:36
Rozdíl mezi chovnou stanicí a množírnou je v týrání. Dokud budeme tolerovat týrání, tak se problém nevyřeší!
-2
Pro hodnocení se musíte přihlásit
|
30.10.2017 | 18:31:31
Popravdě množírny psů jsou dost otřesná místa a měli by se zakázat. Sice je to okrajové téma, ale tolerovat týrání zvířat je nepřijatelné.
2
Pro hodnocení se musíte přihlásit
Filip | Trikolóra
30.10.2017 | 18:15:20
Dne 30.10.2017 18:14:03 StanikKolarik napsal(a):
Chtěl bych mít vaše starosti!
V tom Vám pane nikdo nebrání. Místo tohoto příspěvku jste je už dávno mohl mít.
6
Pro hodnocení se musíte přihlásit
StanikKolarik | KDU-ČSL
30.10.2017 | 18:14:03
Chtěl bych mít vaše starosti!
4
Pro hodnocení se musíte přihlásit
1 | 2 |