Petr Svoboda | STAN
02.01.2018 | 10:18:41
Chtěl bych od vás diskutérů zjistit, jak jste spokojeni se stávajícím stavem ve vašem zaměstnání a to konkrétně v seberozvoji.

Zaměstnavatelé si stěžují na nedostatek profesních odborníků a to snad skrze celé spektrum pracovního trhu. Došlo to tak daleko, že si zveme například občany Ukrajiny ve velkém aby u nás pracovali. K tomuto kroku vlády se nechci vyjadřovat. Co ale udělat pro to, abychom zvedli profesionalitu na českém trhu?

1) Dle mého je vzdělávání se celoživotní proces. Ptám se tak. Naučili jste se v nedávné době něco co vám bylo v práci prospěšné nebo co by pomohlo vašemu zaměstnavateli?

Pokud odpovíte "Ne," máte dojem, že nemáte příležitost, nebo jste příležitosti jen nevyužili? Nabízí váš zaměstnavatel nějaký druh podpory vzdělávání? Zaplatí vám školení? Můžete s ním spolupracovat při čerpání dotací na vaše vzdělávání?

2) Druhá část diskuze by se měla zaměřit trochu více na mladé. Naše obecná míra nezaměstnatnosti v ČR je 3,5% (narovinu to si zaslouží potlesk Češi!) na druhou stranu nezaměstnanost mladých je cca 7% (v Makedonii nebo Itálii je to třeba 40%). Jak bychom mohli toto číslo ještě více zmenšit?

Znova - zaměstnavatelé hledají profesionály, ale už se nedívají po jinorech, kterým by dali třeba příležitost a ze kterých by si ty profesionály vychovali. Co takhle tedy podporované stáže státem? Jak by podpora měla vypadat? Například úlevou na dani. Samozřejmě taková podporovaná stáž by musela mít nějaké podmínky. Zajistili bychom tím ale podporu mladých v začátcích jejich kariéry a snížení nezaměstnanosti. Co vy na to?

Možná se vám to bude zdát jako fádní, ale určitě bych dále podporoval výuku angličtiny mezi mladými. Ano je to trochu diskriminace ostatních jazyků a třeba i pomalu více lidí mluví čínsky, ale jde o to co z toho mohou mít. Hodně instruktážních videí, tutoriálů a materiálů jsou zpracovány v Angličtině a to jejich původ může být i z ne-anglicky mluvící země. Proč tomu tak je? Netuším. Sami autoři to tak asi upřednostňují. Pokud je ale takový trend, tak neměl by být víc využit?

3) Podpora podnikatelů ve vzdělávání se

Všiml jsme si, že existují dotované programy pro zaměstnance, takže zaměstnavatelům je proplácena mzda a náklady na vzdělávání zaměstnanců pomocí programů EU. Myslíte, že toho využijí i malí podnikatelé? Nebo na to dosáhnou poze větší společnosti (50 zaměstnancl a více)?

Důsledky v sebevzdělávání? Nárůst profesionálů, kteří budou moct být využiti zaměstnavateli sníží jejich nedostatek a nebudeme tak muset zvát profesionály z cizích zemí. Zároveň by to mělo pomoct naší ekonomice, pokud se tím zvedne export. Rozvoj ČR je postaven více méně i na exportu a pokud nebudeme dostatečně soutěživí, pak může dojít ke stagnaci. Nelze ale soutěžit bez inovací, know-how a tedy i vědomostí.

Reakce? :)
0
Pro hodnocení se musíte přihlásit
1 |